A Plaine Song
Felice Europa
Il Nascimento dell'Opera
Kiss from a Rose
Silva de Sirenas
Northern Exposure
Frühstück mit der Familie Bach
Il Primo Giorno del Seicento
Ebb und Fluth
God Save the Queen
Around the World in a Day
 
 

שיר פשוט - שירי אהבה ומשחקים מוזיקליים באנגליה האליזבתנית

תכנית קסומה סביב השיר האנגלי בימי המלכה אליזבת, ושלל הווריאציות שנכתבו בהשראתו, אתו או בלעדיו. שירי הלאוטה והקונסורט מראשית המאה ה-17 הם מיניאטורות עדינות המשלבות טקסט רב-משמעי עם הלחנה עשירה ומדויקת, ולא במקרה הם שימשו נושא ליצירות אינסטרומנטליות פרי עטם של מלחינים רבים. בתכנית נבצע מבחר שירים כאלה מאת דאולנד לצד יצירות מאת רובינסון, ולריוס, מורלי, פיליפס ואליסון. את עולם הווריאציות הוירטואוזיות נדגים גם מהזווית האיטלקית עם הקנצון על פי "ברגמסקה" מאת אוצ'ליני, לצד מגוון ריקודי התקופה. 

 

תחילת העמוד

יער הסירנות - תור הזהב הספרדי

המוזיקה המקסימה שצמחה בספרד בראשית המאה ה-16 – ריקודים, שירים בניחוח עממי ווריאציות וירטואוזיות לכלי נגינה – התגלגלה בכל רחבי אירופה ושימשה מקור השראה למלחינים רבים. בתכנית זו נתחקה אחר המנגינות שהסעירו את היבשת מהרנסאנס עד הבארוק: הפוליה והקאנאריו, הפאוואן הספרדי, דיפרנסיאס ושירי אהבה, עם מוזיקה מאת ואסקס, קאבסון, פלקוניירו, אראושו, פרטוריוס, אורטיז ועוד. אורחים מיוחדים: כרמית נתן – סופרן, אליאב לביא – לאוטה ותיאורבו. 

 

תחילת העמוד

הולדת האופרה

תכנית מסעירה במיוחד בעקבות ראשית ימי האופרה באיטליה. התכנית תלווה את לידת הז'אנר החל מהnuove musiche של ג'וליו קאצ'יני – אמנות השיר החדשה (מונודיה), האינטרמדיו – הדרמה המוזיקלית שקדמה לאופרה, המדריגל-קונצ'רטו מראשית המאה ה-17 ולבסוף – אריות אופראיות של ממש משיא הבארוק. כמובן לצד מוזיקה אינסטרומנטלית מהתקופה – קנצונות, סונטות ודימינוציות. יצירות מאת מונטוורדי, קווליירי, בסאנו, קסטלו, גוסאגו, צ'סטי, הנדל ועוד. ואף מילה על אורפיאו… 

 

תחילת העמוד

Kiss from a Rose - אהבה נוסח אנגליה ואיטליה

תכנית המוקדשת למוזיקה אנגלית ואיטלקית מראשית המאה ה-17, עם מוזיקה קולית שבמרכזה נושא האהבה (הנכזבת, כמובן), ומוזיקה אינסטרומנטלית שמציגה את העושר הסגנוני והצורני של התקופה, משני צדי התעלה. לצד המוזיקה לריקודים – מוזיקה וירטואוזית שמתפתחת מהריקוד, כמו הקאנצון והשאקון, עם יצירות מאת ג'ובאני רווטה, מרולה, לוק ופרסל, ולצד שירים פופולריים – מוזיקה אינסטרומנטלית שמבוססת עליהם ויוצרת מהם משהו חדש, עם מוזיקה מאת דאולנד ומורלי. וגם, אולי לראשונה, מוזיקה אינסטרומנטלית שלא מבוססת לא על טקסט ולא על ריקוד – אלא על מוזיקה אינסטרומנטלית, ב"רביעייה המשעשעת" של קארלו פרינה שבה כלי הקשת מנסים בכל פרק לחקות את הצליל של כלי נגינה אחר. 

 

תחילת העמוד

חשיפה לצפון - מסע אל קצה אירופה

מסע אחר הזהר הצפוני אל קצה אירופה, בעקבות הצליל הקודר והאפל המיוחד למלחיני הצפון. מנקודת ההתחלה שלנו באוסטריה ובבוהמיה, עם מוזיקה מרתקת מאת ביבר ושמלצר, נעלה עד המבורג, שבה כתב טלמן כמה מיצירותיו היפות ביותר; ומשם עוד יותר צפונה לליבק – מקום מושבו של פרנץ טונדר, מלחין יוצא דופן ובמקרה גם חותנו של בוקסטהודה, ששמועות על נגינתו המופלאה משכו עד ליבק גם את י"ס באך הצעיר. משם נמשיך לחצר המלך כריסטיאן החמישי מדנמרק, שבה פעל המלחין יליד המבורג יוהאן שופ, ובה ככל הנראה נשמעו גם רבות מיצירותיו של שיידט, תלמידו של סווילינק בהולנד. ולבסוף נגיע עד שוודיה, שבה יוצרים מלחינים בני זמננו, דוגמת רוג'ר טאלרות ואולף יוהאנסון, מוזיקה בסגנון המסורתי עד עצם היום הזה. 

 

לתחילת העמוד

מסביב לעולם ביום

מבט מיוחד על קבוצת מלחינים נודדים, שהביאו את הסגנון האיטלקי מגרמניה לאנגליה – ותרמו ליצירתו של צליל קוסמופוליטי חדש. יצירות מאת הנדל, יוהאן כריסטוף פפוש ויוהאן כריסטיאן באך לצד פרסל, גראון וטלמן בתוכנית צבעונית ומגוונת ממיטב הבארוק המאוחר. 

 

תחילת העמוד

גאות ושפל - הסגנון הגאלאנטי

אם בתחילת המאה השמונה עשרה יוהאן סבסטיאן באך נחשב ארכאי בהשוואה לסגנונו האופנתי של טלמן, בתחילת המחצית השנייה השתנו המאזן שוב לטובת משפחת באך. יצירותיו של טלמן יוצגו כציר סגנוני בין הבארוק לקלאסיקה המוקדמת, ובין המוזיקה של באך האב למבחר מיצירות בניו – קארל פיליפ עמנואל, וילהלם פרידמן ויוהאן כריסטיאן באך – המסמנות עידן חדש במוזיקת המאה השמונה עשרה. 

 

תחילת העמוד

Felice Europa - ארבע ארצות

מסע מוזיקלי באירופה של המאה ה-17 דרך ארבע ארצות, עם יצירות מאת מארה, דאולנד, הולבורן, פלסטרינה, מאריני, שיידט ועוד. 

 

תחילת העמוד

Il Primo Giorno del Seicento - היום הראשון של 1600

איך נראה (ונשמע) עולם המוזיקה במפנה המאה ה-16? באיטליה, לפחות, המעבר הביא אתו התפתחויות וחידושים וצמיחתן של צורות כתיבה חדשות. חברי הקאמרה יבקשו להציג כמה מהתמורות המדהימות במוזיקה הווקאלית והאינסטרומנטלית של התקופה, באמצעות רפרטואר מגוון, ייחודי ומרענן מ-1504 ועד 1637, מיצירותיהם של גבריאלי, לאפי, ווקי, רוניוני, מאינריו, טרומבונצ'ינו, מאריני, מרולה ועוד. ננסה לחוות את העושר העצום של המוזיקה מהתקופה – את הכתיבה הקאמרית האינטימית ביותר לצד יצירות-ענק רב-קוליות ומפוארות. 

 

תחילת העמוד

Frühstück mit der Familie Bach - ארוחת בוקר אצל משפחת באך

תוכנית המוקדשת ליוהאן סבסטיאן באך ובניו בע"מ, קארל פיליפ עמנואל באך ויוהאן כריסטיאן באך. הדבר המדהים לגבי משפחת באך, מעבר להיותה משפחת באך, הוא האופן שבו בניו של המלחין המונוליתי הזה גיבשו לעצמם קול ייחודי, קשוב מאוד לרוח התקופה שבה חיו. הדבר הזה הוא בין היתר הסיבה לכך שהם השפיעו כל כך על מלחינים מאוחרים יותר. חברי הקאמרה ישתדלו לעשות להם כבוד, ולנגן את החמישיה בדו מז'ור של יוהאן כריסטיאן באך מתוך אופוס 11 שלו, את הקונצ'רטו לצ'מבלו ברה מינור של קארל פיליפ עמנואל באך, וקונצ'רטו ברנדנבורגי מס' 4 של יוהאן סבסטיאן באך BWV 1049. 

 

תחילת העמוד

אל נצור את המלכה - מוזיקה מהחצר האנגלית

תוכנית שהוקדשה למוזיקה אנגלית מהמאות ה-16 עד ה-18 וניסתה להציג כל אחד מהז'אנרים המיוחדים לאנגליה של תקופת טיודור וסטיוארט: מוזיקה ווקאלית ואינסטרומטלית לקונסורט, מוזיקה לתיאטרון והאורטוריות האנגליות של הנדל. התוכנית כללה יצירות מאת הולבורן, מורלי, אליסון, דאולנד ופרסל, והסתיימה באריה, רצ'יטטיב וקטעי מקהלה מתוך "יהודה המכבי" של הנדל, בהשתתפות סולנים אורחים ומקהלה שהורכבה מחברי מקהלת "שחר" ותלמידי המחלקה הווקאלית של בית הספר למוזיקה. 

 

תחילת העמוד

 

Please reload